دکتر مریم ضابطی

Dr Maryam Zabeti

مادر لاغری ایران - 20 سال سابقه

تزریق ژل و پر کردن خط خنده، گونه، چین اخم، برجسته سازی لب

امروزه در کشورهای اروپائی از ترکیبات تزریقی متعددی جهت رفع چروک یا افزایش حجم اعضای بدن استفاده می‌شود که متاسفانه در جامعه ما اطلاعات محدودی در این باره وجود دارد. به اختصار باید گفت که این نوع ترکیبات به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند:

ترکیبات ژل

 با پرکردن شیارها باعث پر شدن چروک‌ها مثل پرکردن خط خنده، رفع لاغری دست و صورت، گودی زیر چشم‌ها، افزایش حجم لب، گونه، چانه و نیز اندام (سینه و…) می‌شوند و این ترکیبات حتی برای پر کردن فرورفتگی‌های ضایعاتی چون سالک و…  و نیز تغییرات محدود در حالت بینی کاربرد دارند. ترکیبات پرکننده به دو نوع موقت و دائم تقسیم می‌شوند.

البته نوع ژل دائم (پلی اکریل آمید خود دارای انواع مختلفی می‌باشد و مطالعات و تحقیقات متعدد بر روی برخی انواع آن در اروپا طی سی سال گذشته نشان داده که نه تنها هیچ گونه حساسیت،سرطان زائی، مسمویت و… با آن وجود ندارد، بلکه غیر قابل جذب و تجزیه بودن، تطابق کامل با بافت پیوندی بدن و یکنواختی کامل آن نیز به اثبات رسیده است.

%d8%a7%d8%b5%d9%84%d8%a7%d8%ad-%d9%84%d8%a8-1

تزریق ژل برای پر کردن خط خنده و گونه و چین عمیق اخم و برجسته سازی لب بکار می رود.

کاربرد ژل‌ها در پوست

مهم‌ترین کاربرد ژل، برجسته و زیباتر و جذاب تر کردن لب و نیز پرکردن چین‌ها و چاله‌های عمیق در پوست است.

مراقبت های لازم

  • جهت ثابت شدن ژل در خط خنده باید تا سه روز کمتر صحبت نمود.
  • تا حد امکان تا سه روز از خندیدن خودداری شود.
  • جهت پیشگیری از آلرژی و عفونت حتما آنتی بیوتیک و آنتی هیستامین طبق نظر پزشک لازم و واجب است.
  • تا سه روز باید از کمپرس یخ و از غذا و مایعات سرد استفاده شود.
  • تا سه روز طاق باز خوابیده و به هیچ وجه فشاری برآن وارد نشود.
  • مصرف دخانیات و الکل باعث کاهش ماندگاری و یا باعث سفت و فیبروژنه شدن ژل می‌شود.

البته اغلب ژل‌هایی که در کشورهای معتبر اروپائی ساخته می‌شوند تقریبا بی عارضه هستند. البته عوارض کوتاه مدتی هم در بعضی موارد در دو تا سه روز اوایل تزریق ممکن است به وجود بیایید مثل تورم و التهاب محل تزریق یا حتی کبودی و خون مردگی محل تزریق است این موارد جز عوارض محسوب نمی‌شوند در واقع این التهاب محل نوعی واکنش بدن در محل تزریق می‌باشد که کاملاً طبیعی است و به سرعت هم حتی بدون درمان و گاها با تجویز کرم‌های موضعی و کمپرس یخ، التهاب و تورم آن طی چند روز خوب می‌شوند.

Top