دکتر مریم ضابطی

Dr Maryam Zabeti

مادر لاغری ایران - 20 سال سابقه

تزریق ژل چگونه انجام می شود؟موارد کاربرد تزریق ژل چیست؟

هیالورونیک اسید (هیالورونیک اسید مهمترین گلیکوز آمینو گلیکان (یک نوع قند طبیعی) در پوست است که باعث انعطاف پذیری و قوام کافی پوست می‌شود) توانایی اتصال به آب را دارد و وقتی زیر پوست تزریق می شود باعث حجیم، نرم و هیدراته (آبدار) شدن پوست می‌شود.

علاوه براین، هیالورونیک اسید در رشد سلولی، عملکرد گیرنده‌های غشایی و چسبندگی نیز نقش دارد. همچنین باعث پایداری ساختمان‌های بین سلولی شده و یک شبکه برای اتصال فیبرهای کلاژن و الاستین به یکدیگر ایجاد می‌کند. آن‌چه که در پیری ناشی از نورآفتاب رخ می‌دهد، ازبین رفتن این اتصالات است که منجر به ایجاد توده‌های نامنظم کلاژن و الاستین می‌شود. به زبان ساده‌تر با افزایش سن، پوست شما بیشتر هیالورونیک اسید خود و در نتیجه حجم و قوام طبیعی خود را از دست می‌دهد و در نتیجه پوست شل شده و براثر جاذبه به طرف پایین کشیده می‌شود و همچنین چین و چروک می‌خورد.

این مزایا باعث شده که هیالورونیک اسید به عنوان یک پرکننده پوستی عالی مطرح گردد. از آنجائی‌که هیالورونیک اسید در تمامی گونه‌های جانوری یکسان است، احتمال ایجاد آلرژی بسیار بعید است. از سال ۲۰۱۰ به اکثریت محصولات هیالورونیک اسید که مورد تایید FDA قرار گرفته‌اند لیدوکائین اضافه شده است که باعث کاهش درد هنگام تزریق می‌شود. فیلترهای هیالورونیک اسید به خاطر نتایج زیبایی برتر هنوز به عنوان بهترین فیلترهای پوستی برای برجسته سازی بافت نرم مطرح هستند.

نحوه تزریق ژل چگونه است؟

تزریق ژل زمان کمی می برد و به صورت سرپایی در مطب و با بی حسی موضعی و با استفاده از سوزن های بسیار ظریف انجام می شود و بسته به میزان تزریق ۱۵ تا ۲۰ دقیقه زمان می برد. احتمال کبودی یا تورم در بیشتر موارد بسیار کم بوده و جالب اینکه بلافاصله بعد از تزریق می توانید مجددا فعالیت های روزمره خود را از سربگیرید.

به طور متوسط اثر ژل هیالورونیک اسید ۶ تا۹ ماه باقی می‌ماند. هیالورونیک اسید‌ها قابل جذب هستند و بنابراین توان تزریق آن‌ها را تکرار کرد (سالی دو مرتبه). زمان تکرار تزریق به عواملی مانند سن فرد، شیوه زندگی و جای تزریق در صورت فرد و طبعا تصمیم شخصی فرد بستگی دارد.

تزریق ژل عارضه خاصی ایجاد نمی‌کند فقط ممکن است تورم خفیف، کبودی، قمزی مختصر و درد خفیف بعد از تزریق ایجاد شود که این موارد بسیار گذراست معمولا طی یک تا چند روز با کمپرس سرد و داروهای ضد التهاب ازبین می‌روند. نتایج تزریق ژل دائمی نیست و بسته به نوع ژل مورد استفاده، مدت ماندگاری آن ۶ ماه تا حداکثر ۱۸ ماه می‌باشد. این نکته دقیقا به سود فرد است چرا که با این عوارض ژل‌های ماندگار قدیمی راه به صفر رسانده اند و امکان تغییر فرم حجم سازی برای فرد به آسانی فراهم می شود.

از طرفی بدیهی است که عواملی چون استفاده منظم از کرم‌های مخصوص و تغذیه مناسب و …نیز در ماندگاری بهتر بافت اثر زیادی دارد. با این همه چون این ژل ها بافت را خواه ناخواه به ساخت و ساز وا می‌دارند حتی پس از کاهش تدریجی ژل، بافت تا بیش از ۳۰% نسبت به قبل از تزریق ژل بهبود کیفیت نشان می‌دهد.

نکته مهم اینکه یکی از دلایلی که این ژل‌ها تایید سازمان غذا و دارو آمریکا را دریافت کرده‌اند دقیقاً مدت اثر مشخص آن‌هاست که خطر واکنش نامطلوب بافتی مانند گلوله شدن و بد فرم شدن را به کمترین حد خود رسانده است.

%d8%a7%d8%b5%d9%84%d8%a7%d8%ad-%d8%ae%d8%b7-%d8%ae%d9%86%d8%af%d9%87

ضروری است بدانید تزریق چربی با اینکه در افراد خیلی مسن با صورت‌های چروکیده بهتر جواب می‌دهد اما برای افراد جوان که نمی‌خواهند دو تا سه هفته کبودی و تورم شدید صورت و شکم یا ران و… (که از آن چربی برداشت می‌شود) را تحمل کنند ضرورتی ندارد چرا که عملا از نظر ماندگاری نیز تنها در برخی موارد چند ماه بیشتر دوام دارند.

از سویی روش تزریق ژل‌ها بسیار سبک است و درد و عارضه و دوره نقاهت ندارد اما تزریق چربی دستکم و دو ساعت زمان می برد و نیاز به بی حسی وسیع و همکاری زیاد فرد داردو حدودا یک ماه زمان می برد تا صورت فرم نهایی اش را پیدا کند.

موارد کاربرد ژل هیالورونیک اسید کدامند؟

  • پر کردن یا کاهش عمق خطوط خنده دو طرف گونه (چین‌های نازولبیال یا بینی -لبی)
  • برطرف کردن خطوط ماریونته (خطوطی که از دو طرف گوشه لب به طرف چانه کشیده می‌شوند)
  • برجسته سازی لب‌ها (دادن فرم‌های دلخواه به لب‌های نازک)
  • پرکردن ناودان اشکی که زیر کاسه چشم تشکیل شده و گود است.
  • برطرف کردن چین‌های پا کلاغی (چروک‌هایی از قسمت خارجی چشم به صورت شعاعی ایجاد می‌شود)
  • برطرف کردن خط اخم بین ابروها
  • چین‌های افقی ناحیه پیشانی
  • جوشگاه زخم‌های فرورفته در صورت (مانند جای آکنه و آبله مرغان)
  • خط خنده (چین نازولبیال)

یکی از علائم افزایش سن در صورت، چین‌های عمیقی است که از کناره بینی تا گوشه های لب ایجاد می شود ،که به آن چین نازولبیال (خط خنده) می‌گویند.

معمولاً خطوط خنده در اواخر دهه سوم یا اوایل دهه چهارم زندگی شروع به عمیق تر شدن می‌کنند. البته عوامل ژنتیک و بعضی اوقات شیوه زندگی فرد ممکن است باعث تظاهر زودتر یا دیرتر آن‌ها شوند.

با افزایش سن،کلاژن پوست کاهش می‌یابد (و تماس با نور آفتاب باعث تسریع این عمل می‌شود) و در نتیجه الاستیسیتی (کشش پذیری) پوست کاهش می‌یابد و پوست شل و آویزان می‌شود.

شل شدن پوست باعث ایجاد چین‌های نازولیبال می‌شود. پیدایش چین نازولبیال نه تنها باعث می‌شود که فرد مسن تر از سن واقعی اش بنظر برسد بلکه باعث می شود که فرد خسته تر و نحیف تر به نظر آید. در رژیم‌های غذایی در افراد چاق، بویژه اگر سرعت کاهش وزن بیش از حد باشد صورت نیز مانند سایر قسمت‌های بدن چربی خود را از دست می دهد و چین‌های نازولبیال (خطوط خنده) به طور ناگهانی ظاهر می‌شوند.

Top